Posiedzenie Zarządu Towarzystwa „Jastrzębiec” w dn. 19 października, w którym uczestniczył ksiądz Proboszcz Wacław Śliwa zdominowane zostało przez dyskusję na temat przyszłości kaplicy Straszewskich znajdującej się na starym cmentarzu parafialnym w Lipinkach. Uczestniczący w zebraniu z zadowoleniem przyjęli propozycję ks. Proboszcza, aby Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” wspólnie z parafią podjęło starania o remont kaplicy Straszewskich i przekształcenie jej w kaplicę przedpogrzebową do przechowywania ciał naszych zmarłych.

Problem braku w Lipinkach kaplicy przedpogrzebowej staję się coraz bardziej dotkliwy. Coraz więcej pogrążonych w żałobie rodzin korzysta ze starego kościoła w Wójtowej, ale panujące tam warunki nie są na pewno zadowalające. Zmienia się mentalność mieszkańców wsi, a trzeba się również liczyć z nieuchronnym wprowadzeniem przepisów zabraniających przechowywania ciał zmarłych w domach.

W takiej sytuacji kaplica przedpogrzebowa w Lipinkach to konieczność, od której nie uciekniemy. Można rozważyć budowę kaplicy od podstaw na nowym cmentarzu, ale koszty takiej inwestycji, które ponieść musiałaby Gmina Lipinki, byłyby o wiele większe niż remont kaplicy Straszewskich i dostosowanie jej do nowej funkcji. Oczywiście, zakładając optymistycznie, że kaplica wpisana zostanie do rejestru zabytków i uda się na jej remont pozyskać środki zewnętrzne. Starania o wpis do rejestru zabytków prowadzone są przez Towarzystwo „Jastrzębiec” i Parafię Lipinki od wiosny tego roku.

Remont kaplicy Straszewskich i przywrócenie jej funkcji użytkowej ważnej dla parafian to również wielka szansa na uporządkowanie jej otoczenia, czyli zaniedbanego obecnie starego cmentarza. Nie ukrywamy, że to dla Zarządu i Członków „Jastrzębca” istotny argument. Stoimy przed wielką szansą, aby przywrócić godny wygląd ważnemu dla Lipinek miejscu i ważnej dla przeszłości kaplicy Straszewskich. Możemy to uczynić z wymiernym dla naszej społeczności pożytkiem, którego nie można lekceważyć. Wcześniej czy później stracimy możliwość przechowywania trumien z naszymi zmarłymi bliskimi w domach. Jeśli się na tę ewentualność nie przygotujemy, pozostaną nam Wójtowa, Kryg lub Gorlice.

Wszystko zależy od tego, jak nasza społeczność przyjmie ten pomysł. Ważnym testem stanie się zorganizowana w dniu 1 listopada na obu lipińskich cmentarzach kwesta do puszek. Członkowie Towarzystwa „Jastrzębiec” i wszyscy, którzy zadeklarują swą pomoc, od godz. 8.00 do 16.00 będą zbierać datki z przeznaczeniem na przyłącz energii elektrycznej do kaplicy Straszewskich. Od tego bowiem chcielibyśmy rozpocząć.

W najbliższą niedzielę o przedstawionym powyżej pomyśle poinformuje oficjalnie z ambony ks. proboszcz Wacław Śliwa. Zachęci również do udziału w listopadowej kweście. My zachęcamy już dziś do zgłaszania swej gotowości wzięcia na siebie obowiązków kwestarskich. Zgłaszać można się na adres mailowy popielarz@elipinki.pl lub telefonicznie: 600 605 588.

Zapraszamy również do merytorycznej dyskusji i komentowania pomysłu remontu kaplicy Straszewskich z przeznaczeniem na kaplicę przedpogrzebową. Wyrażajcie również swoją opinię w specjalnie na tę okazję przygotowanym sondażu na stronie głównej NIS Lipinek.