Pięć lat minęło, od kiedy na obu lipińskich cmentarzach pojawili się kwestarze zbierający 1 listopada środki na remont zaniedbanej Kaplicy Straszewskich znajdującej się na cmentarzu parafialnym. Podczas tegorocznej kwesty udało się zebrać 5439,20 zł, 1 euro i 1 chorwacką kunę 🙂 To wynik lepszy niż rok temu, kiedy do puszek trafiło 5010,15 zł.

Łącznie w sześciu zbiórkach publicznych organizowanych od 2012 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” udało się zebrać 33 306,24 zł. Ani jedna złotówka z tej kwoty nie została zmarnowana. Do tej pory TPZL „Jastrzębiec” wydało na projekt architektoniczny Kaplicy Straszewskich 7 tys. zł. Pozostała suma, czyli 26 306,24 zł (wraz z pieniędzmi zebranymi dzisiaj), czeka na wykorzystanie jako wkład własny do remontu dachu Kaplicy Straszewskich finansowanego również ze środków Fundacji PGNiG (30 tys. zł), który rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

Mieszkańcy Lipinek, ale także goszczący na lipińskich cmentarzach mieszkańcy okolicznych miejscowości i przyjezdni z daleka, kolejny raz udowodnili, że sprawa odnowienia zaniedbanej Kaplicy Straszewskich z 1882 roku, w której pochowana została m.in. pionierka przemysłu naftowego i właścicielka Lipinek Jadwiga Straszewska, autentycznie leży im na sercu. Gorąco dziękujemy za każdą wrzuconą dziś do puszek złotówkę i za każde ciepłe słowo skierowane do zmarzniętych kwestarzy. Możecie być pewni, że dobro, którym się dziś podzieliliście i dzielicie od pięciu lat, nie zostanie zaprzepaszczone.

Równie wielkie, a może jeszcze większe podziękowania należą się kwestarzom, którzy, nie zważając na kapryśną aurę, z uśmiechem na twarzy pełnili swą służbę. W tym roku w zbiórce publicznej wzięło udział aż 28 wolontariuszy. Szczególna wdzięczność należy się harcerzom z 4. WDH „Krylinki”, których na kweście reprezentowali: Agnieszka Bodak, Kinga Deda, Kacper Śliwa i Błażej Róż. Do kwesty dołączyli również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Lipinek: Aleksandra Biernacka, Klaudia Lizak, Katarzyna Polaszek i Sławomir Pabis. Wielkie Bóg zapłać!

Gorące podziękowania dla pozostałych wolontariuszy, wśród których debiutowali w tej roli: Ewelina Deda i Kazimierz Knapik. Pozostali to doświadczeni kwestarze, dla których 1 listopada bez spędzenia godziny lub dwóch z puszką kwestarską w ręku, jest dniem straconym. A swój czas i trud kolejny raz poświęcili dla sprawy: Dorota Czechowicz, Krzysztof Deda, Mirosław Deda, Sławomir Deda, Andrzej Gurbisz, Mariusz Habas, Tomasz Knapik, Waldemar Kupiec, Bronisława Mika, Małgorzata Markowicz, Tomasz Markowicz,  Filip Nawab, Piotr Popielarz, Daniel Pyznar, Małgorzata Sterzel-Habas, Jan Ślusarz, Maria Trzaskoś i Jan Wędrychowicz.

Wszystkich pozostałych, którzy wahają się jeszcze, czy dołączyć do ekipy Kwesty Listopadowej na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich w Lipinkach, serdecznie zachęcamy do tego odważnego kroku. Wspólnie napiszemy piękną kartę historii Lipinek i pozostawimy przyszłym pokoleniom świadectwo naszej troski o pamięć.