W czwartek 27 kwietnia 2023 roku rozpoczął się III etap remontu zabytkowej Kaplicy Straszewskich na starym cmentarzu w Lipinkach. Podobnie jak poprzednio nad pracami budowlanymi czuwa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”.

Trwające obecnie prace przy Kaplicy Straszewskich przygotowują obiekt do położenia nowych tynków zewnętrznych. Systematycznie usuwane są stare tynki, począwszy od ściany południowej. Odsłonięte już zostały zamurowane niemal wiek temu dwa okna, a w dalszej kolejności odtworzone zostaną parapety okienne. Prace te zostaną zakończone do końca lipca tego roku, a po otrzymaniu kolejnej dotacji przyjdzie czas na tynki zewnętrzne, rekonstrukcję okien i witraży oraz pozostałe prace na zewnątrz budynku.

Prace renowacyjne prowadzi wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma „BOBI”  Bogumił Romańczyk z Kobylanki. Środki na inwestycje pochodzą z dotacji Samorządu Województwa Małopolskiego w ramach realizacji konkursu pod nazwą „Ochrona Zabytków Małopolski 2023” (40 000,00 zł) oraz pieniędzy zebranych podczas organizowanych przez Towarzystwo Jastrzębiec kwest listopadowych na starym i nowym cmentarzu w Lipinkach (8 722,32 zł).

TPZL Jastrzębiec składa gorące podziękowania osobom zaangażowanym w pozyskanie dotacji na remont Kaplicy Straszewskich. wolontariuszom corocznie kwestującym na lipińskich cmentarzach oraz wszystkim darczyńcom.