Tajemniczy krzyż z piaskowca z wyrzeźbioną postacią Chrystusa wykopano podczas budowy nowego ogrodzenia na jednej z posesji w Lipinkach. Mocno zniszczone, ale ciekawe znalezisko, zabezpieczyli członkowie Towarzystwa „Jastrzębiec”.

Rozbity na kawałki krzyż był zakopany w ziemi tuż obok przydrożnego krzyża żeliwnego znajdującego się na postumencie z piaskowca. Niemal na pewno kiedyś znajdował się właśnie na tym postumencie. Dlaczego został zdemontowany, a następnie zakopany w ziemi? Czy zniszczono go przypadkowo czy też celowo? Na te pytania na razie nie znamy odpowiedzi.

Chrystus wiszący na krzyżu wyrzeźbiony został wprawną ręką – twórca bez wątpienia miał artystyczne zacięcie i duże umiejętności. Na figurze znajdują się jeszcze, pomimo długiego przebywania w ziemi, ślady po farbie. Niegdyś kamienny krzyż pomalowany na jaskrawe barwy musiał wyglądać imponująco. Na postumencie odczytać można wyrytą inskrypcję informującą, że fundatorem był „Iendrżei Paczik” (Andrzej Patrzyk) w roku 1873.

Krzyż zabezpieczyli powiadomieni o wykopalisku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” – Jan Ślusarz, Tomasz Knapik i Piotr Popielarz. Być może w dalszej przyszłości uda się go odnowić i znaleźć dla niego godne miejsce. To przecież kawałek historii Lipinek, a śladów przeszłości naszej miejscowości nie mamy zbyt wiele.