Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Szymonem Modrzejewskim – Przewodniczącym Stowarzyszenia Magurycz. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2012 r. (środa) o godz. 17.00 w auli Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lipinkach – dawny Dom Pielgrzyma.

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja 25 lat działań Stowarzyszenia Magurycz na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej i małej sakralnej architektury przydrożnej p.t.: „Kamienie są lekkie, a cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć – parę słów i obrazów pokazujących jak społecznie wyremontować 113 cmentarzy różnych wyznań, czyli ponad 1600 nagrobków”.

Prezentację poprowadzi Szymon Modrzejewski, kamieniarz od 26 lat zajmujący się cmentarzami pozbawionymi opiekunów, przewodniczący Stowarzyszenia Magurycz, które rokrocznie angażuje kilkudziesięciu wolontariuszy z Polski i Europy do społecznej pracy na cmentarzach, a takoż animuje środowiska lokalne do podejmowania własnych starań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Szymon Modrzejewski, podobnie jak Stowarzyszenie Magurycz, jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowego Grand Prix Europa Nostra 2011.

Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” i stanowi element działań zmierzających do przywrócenia staremu cmentarzowi w Lipinkach godnego wyglądu. Zapraszamy wszystkich członków „Jastrzębca” oraz tych mieszkańców Lipinek i Pagorzyny, którzy pragną włączyć się w jakikolwiek sposób w dzieło odnowy starego cmentarza i przywrócenia go lokalnej społeczności. Miejsce to stanowi ważny element naszego dziedzictwa i tożsamości. Wspólnie możemy powstrzymać haniebny proces degradacji tej nekropolii!