VII Maraton na Orientację „KIWON” organizowany od 2017 roku przez Towarzystwo Jastrzębiec przeszedł do historii. Bieżącą edycję już możemy nazwać rekordową – w rywalizacji wzięło udział aż 133 zawodników, którzy po raz pierwszy mieli do wyboru trzy trasy. Kto tym razem wpisał się na listę zwycięzców?

Koronna trasa „Kiwona”, z którą mierzą się najtwardsi uczestnicy, to 50 km. Wybrało ją 39 mężczyzn i 10 kobiet, a wystartowali oni o ósmej rano z Brzezowej k. Nowego Żmigrodu. Musieli potwierdzić odnalezienie 19 punków kontrolnych rozsianych na obszarze od Nowego Żmigrodu do Lipinek, gdzie znajdowała się meta biegu. W tej kategorii najlepszy okazał się Norbert Kaltenberg z Krakowa, któremu pokonanie trasy i zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych zajęło 7 godzin. Na drugim miejscu, z półgodzinną stratą do lidera, sklasyfikowany został Krzysztof Lisak z Otwocka. A na podium znalazł się jeszcze Grzegorz Ząbkiewicz z Częstochowy z czasem 7:44.

Wśród pań startujących na TP50 triumfowała Anna Hoduń z Krakowa, która uzyskała znakomity czas 7 godzin i 53 minuty. Nieco ponad pół godziny za nią w bazie, której funkcję trzeci już raz pełniła sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Lipinkach, zameldowała się Elżbieta Tomkiewicz z Krosna (8:29). Puchar za trzecie miejsce powędrował w tej kategorii do Anny Sejbuk z Siedlec (10:18).

Zawodnicy na trasie TP25 rozpoczynali i kończyli rywalizację w Lipinkach. Na ten dystans zdecydowało się najwięcej biegaczy – 40 panów i 23 panie. Na krótszej trasie punkty kontrolne rozlokowane zostały również na wschód od Lipinek, a najdalej położony z nich znajdował się na rozwidleniu dróg za Cieklinem. W biegu na 25 kilometrów pierwsze miejsce ex aequo wywalczyli Zbigniew Kruk z Gaci k. Przeworska oraz Mirosław Marek z Nowej Dęby. Obaj zawodnicy osiągnęli czas 3 godziny 49 minut. Tylko cztery minuty stracił do zwycięskiej dwójki Tomasz Domin z Krakowa, który ostatecznie musiał się zadowolić trzecim miejscem na podium.

W gronie zawodniczek na tym dystansie niepokonana okazała się Joanna Jachym-Drewniak z Krakowa z czasem 4 godzin i 8 minut. Tuż za nią finiszowała kolejna krakuska, czyli Magda Nowak-Skorupa (4:16). No i wreszcie mocny „lipiński” akcent – trzecie miejsce przypadło w udziale Joannie Kosińskiej z Wójtowej, której dotarcie do 12 punktów kontrolnych zajęło 4 godziny i 39 minut. Gratulujemy naszej rodaczce!

Po raz pierwszy osobom pragnącym rozpocząć przygodę z Maratonem na Orientację „Kiwon” organizatorzy zaproponowali rodzinną i rekreacyjną trasę TP10. Na tym dość krótkim dystansie uczestnicy nie rywalizowali sportowo i nie walczyli o trofea. Na tę propozycję odpowiedziało pozytywnie 21 „maratończyków”, w tym wiele dzieci. Wszystkie punkty kontrolne trasy dziesięciokilometrowej rozlokowane zostały na terenie Lipinek 🙂

VII Maraton na Orientację KIWON przeszedł już do historii, a my tradycyjnie dziękujemy wszystkim, bez których ta wspaniała impreza biegowa nie miałaby szans się odbyć. Na samym początku podziękowania dla pomysłodawców i głównodowodzących Kiwonem, czyli Anity i Tomasza Dudów. Gorące podziękowania dla władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Lipinki Czesławem Rakoczym za wielką życzliwość i wsparcie w organizacji maratonu na orientację. Gmina od początku istnienia „Kiwona” użycza nieodpłatnie budynki na bazę maratonu oraz finansuje drożdżówki dla każdego uczestnika. Za życzliwą pomoc i patronat honorowy organizatorzy wdzięczni są Poseł na Sejm RP Barbarze Bartuś oraz przedstawicielowi sponsora głównego, którym ponownie była Fundacja Polskiej Grupy Energetycznej, Wiceprezesowi PGE Pawłowi Śliwie.

Dziękujemy Dyrektor SP w Lipinkach Małgorzacie Mice za udostępnienie hali sportowej. Wdzięczni jesteśmy również wszystkim Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” zaangażowanym w pracę na rzecz VII Maratonu na Orientację Kiwon, a byli nimi: Anita Duda, Barbara Bartuś, Paweł Śliwa, Jan ŚlusarzAndrzej Gurbisz, Sławomir Deda, Filip Nawab i Piotr Popielarz, a także wolontariuszom niewymienionym tu z nazwiska.

Dziękujemy licznym sponsorom, wśród których znaleźli się: Browar PILSVAR z Grybowa, Sklep Sezamek Sylwia Bubniak z Lipinek, Nadleśnictwa Kołaczyce oraz Magurski Park Narodowy.

GALERIA FOTOGRAFII Z BAZY W LIPINKACH I PUNKTU ŻYWIENIOWEGO W CIEKLINIE