O tytuł Mistrza w I Otwartych Amatorskich Szachowych Mistrzostwach Ziemi Lipińskiej walczyło w sobotę 10 grudnia 34 szachistów. W kategorii szkolnej bezkonkurencyjny okazał się Daniel Przybyła ze Strzeszyna, w kategorii otwartej zwyciężył Mateusz Ruttar z Gorlic.
Wśród gimnazjalistów najlepiej radził sobie w królewskiej grze Bogumił Karp z Wójtowej – on także uzyskał najwyższy wynik w gronie dziewięciu reprezentantów gminy Lipinki w kategorii szkolnej, którzy ostatecznie dotarli na turniej. Tym sposobem wywalczył on jeden z dwóch pucharów ufundowanych przez Prezesa Towarzystwa „Jastrzębiec” dla najlepszych szachistów Ziemi Lipińskiej.
Drugi z pucharów powędrował do Jakuba Brzegowskiego z Lipinek. To najlepszy szachista Ziemi Lipińskiej Anno Domini 2011 w kategorii otwartej. Kuba, uczeń liceum w Nowym Sączu, pokonał dziewięciu rywali z gminy Lipinki, ale ostatecznie w stawce 17 zawodników zajął miejsce szóste.
W tym roku nie było mocnych na Mateusza Ruttara, ucznia I LO im. M. Kromera w Gorlicach, który wygrał niemal wszystkie partie. Tuż za nim uplasował się Marcin Kosiba z Biecza, nauczyciel historii w Strzeszynie. Trzecie miejsce przypadło w udziale Pawłowi Kaszczakowi z Gorlic, także licealiście z Kromera.
Tylko z jedną porażką zakończył udział w turnieju Daniel Przybyła, rewelacyjny 10-latek ze Strzeszyna. Drugą lokatę zdobył najmłodszy zawodnik Mistrzostw Szachowych Ziemi Lipińskiej, niespełna 9-letni Michał Majewski z Grudnej Kępskiej k. Biecza. Trzeci był Kamil Augustyn, także reprezentant Strzeszyna. Najlepszy z zawodników naszej gminy Krzysztof Kozioł z Lipinek zajął ostatecznie wśród uczniów szkół podstawowych siódmą pozycję.
W kategorii gimnazjalistów zwyciężył wspomniany wcześniej Bogumił Karp z Wójtowej. Drugie miejsce wywalczył Robert Piechowski z Rozdziela, trzecie Michał Zięba z Krygu. Na czwartym miejscu uplasował się Kacper Dziedzic – jedyny gimnazjalista z Lipinek, który odważnie postanowił spróbować swych sił w turnieju.
I Otwarte Amatorskie Mistrzostwa Szachowe Ziemi Lipińskiej zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” mamy już za sobą. Nigdy wcześniej w Lipinkach nie pojawiło się tylu świetnych graczy w szachy. Z różnych miejscowości gminy Lipinki ostatecznie zasiadło przy szachownicach 19 zawodników. To całkiem przyzwoity wynik, jak na pierwszą imprezę szachową zorganizowaną przez istniejące od pięciu tygodni Towarzystwo „Jastrzębiec”.
Trochę żal, że większość nagród powędrował poza granice Ziemi Lipińskiej, ale takie są twarde prawa zawodów sportowych o otwartej formule. Daleko nam jeszcze do poziomu graczy Ziemi Gorlickiej czy Bieckiej, ale sporo w nas zapału, chęci i przekonania, że za rok będzie lepiej. Mistrzostwa wzbudziły wiele emocji, ale wyzwoliły również dużo pozytywnej energii.
Korzyści płynące z popularyzacji gry w szachy wśród dzieci i młodzieży są nie do przecenienia. Gra w szachy ułatwia koncentrację (tak potrzebną na zajęciach lekcyjnych w szkole), rozwija pamięć i wyobraźnię, ma pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru młodego człowieka. W wielu szkołach zaczyna się doceniać edukacyjne i wychowawcze aspekty propagowania gry w szachy. My pewnie będziemy musieli na zmianę nastawienia do szachów poczekać.
Gorąco dziękuję inicjatorom zorganizowania I Otwartych Amatorskich Mistrzostw Szachowych Ziemi Lipińskiej – Jackowi Tyrtani i Krzysztofowi Kusiakowi z Lipinek. Dziękuję również moim przyjaciołom z Towarzystwa „Jastrzębiec”, którzy włączyli się w organizację i nadzór nad turniejem, a zwłaszcza Janowi Ślusarzowi, Marii Zajdel, Janowi Szkaradkowi oraz Krystynie Babiś. Osobne podziękowania dla Wiktora Bubniaka, który towarzyszył nam dziś z aparatem fotograficznym, a efekty jego niezwykłego talentu możecie oglądać poniżej.
Jesteśmy wdzięczni panu Piotrowi Kretowiczowi z Gorlickiego Klubu Szachowego „Kornuty”, który zagwarantował konieczny do przeprowadzenia zawodów sprzęt: szachownice, zegary, specjalny program komputerowy. Pan Kretowicz nie tylko sędziował nasz turniej, ale odpowiedzialny był za całą organizację mistrzostw od strony technicznej i sportowej. Trzeba przyznać, że czynił to wielce profesjonalnie.
Nie byłoby I Otwartych Amatorskich Mistrzostw Szachowych Ziemi Lipińskiej bez sponsorów. To oni zapewnili środki finansowe na nagrody, plakietki, dyplomy, puchary, poczęstunek i pozostałe koszty organizacji. Pomogli nam bezinteresownie: Jacek Kokoczka i Piekarnia „Pyszotka” – poczęstunek dla graczy, torby ze słodyczami dla najmłodszych oraz środki na nagrody i organizację imprezy. Stanisław Brzegowski Hurtownia Budowlana,Krzysztof Kozioł Firma „Kozbud”, Sławomir Cieśla „Tartak”, którzy przekazali środki finansowe na nagrody i pokrycie kosztów organizacji turnieju.
Dziewięć pięknych i wartościowych albumów na nagrody oraz gadżety promocyjne (folder i mapa) dla wszystkich uczestników I Otwartych Amatorskich Mistrzostw Szachowych Ziemi Lipińskiej otrzymaliśmy od Starosty Gorlickiego Mirosława Wędrychowicza – to wsparcie i wyraźną życzliwość dla działalności Towarzystwa „Jastrzębiec” bardzo sobie cenimy. Dziękujemy.
KLASYFIKACJA – SZKOŁY PODSTAWOWE
1. Daniel Przybyła ze Strzeszyna – 6 pkt
2. Michał Majewski z Biecza – 5,5 pkt
3. Kamil Augustyn ze Strzeszyna – 4 pkt
4. Mateusz Krężołek z Gorlic – 4 pkt
5. Michał Piecuch z Gorlic – 4 pkt
6. Mateusz Zieliński z Gorlic – 4 pkt
7. Krzysztof Kozioł z Lipinek – 4 pkt
8. Maksymilian Mituś z Gorlic – 4 pkt
9. Marek Kamień ze Strzeszyna – 3 pkt
10. Mateusz Jurusik z Lipinek – 3 pkt
11. Przemysław Kostanowicz z Krygu – 3 pkt
12. Patryk Przybyłowicz z Krygu – 2 pkt
13. Dawid Bedus z Lipinek – 1 pkt
KLASYFIKACJA – GIMNAZJA
1. Bogumił Karp z Wójtowej – 5 pkt
2. Robert Piechowski z Rozdziela – 3,5 pkt
3. Michał Zięba z Krygu – 3 pkt
4. Kacper Dziedzic z Bednarki – 3 pkt
KLASYFIKACJA OPEN
1. Mateusz Ruttar z Gorlic – 6 pkt
2. Marcin Kosiba z Biecza – 5 pkt
3. Paweł Kaszczak z Gorlic – 5 pkt
4. Teofil Zima z Gorlic – 5 pkt
5. Rafał Firszt z Gorlic – 5 pkt
6. Jakub Brzegowski z Lipinek – 4 pkt
7. Wiesław Stój z Biecza – 4 pkt
8. Wojciech Krygowski z Pagorzyny – 4 pkt
9. Jacek Tyrtania z Lipinek – 4 pkt
10. Krzysztof Kusiak z Lipinek – 3 pkt
11. Bogdan Wolski z Pagorzyny – 3 pkt
12. Marcin Cionek z Lipinek – 3 pkt
13. Aleksander Rębacz z Męciny Małej – 3 pkt
14. Mateusz Czeluśniak z Wójtowej – 3 pkt
15. Mikołaj Borsuk z Rozdziela – 2 pkt
16. Rafał Tatara z Lipinek – 2 pkt
17. Sebastian Barzyk z Lipinek – 2 pkt