Ponad 30 osób wzięło udział 24 marca w spotkaniu z Anitą Gurbisz, która w Domu Wiejskim w Lipinkach podzieliła się ze słuchaczami swymi wspomnieniami i wrażeniami z podróży do Gruzji latem 2012 roku.

Podróżniczka z Lipinek opowiedziała o swojej wyprawie autostopem do Gruzji i przybliżyła zebranym ten znajdujący się na pograniczu Europy i Azji kraj, w którym Polaków wita się wyjątkowo gościnnie. Wspólnie z Anitą powędrowaliśmy po ulicach i uliczkach Tbilisi, podziwiając to wielokulturowe i wielobarwne miasto istniejące od ponad półtora tysiąca lat.

Mocnym punktem niedzielnej prezentacji były piękne zdjęcia zwłaszcza górskich krajobrazów Gruzji, gdzie odnaleźć można wykute przed wiekami w skale kamienne miasta i urokliwe wioski gruzińskie, których mieszkańcy życzliwie traktują gości, zapraszając na tradycyjne uczty i częstując czaczą, czyli mocnym alkoholem z winogron (70 proc.0 domowego pochodzenia.

Sporą część opowieści zajęła relacja z 5-dniowego trekkingu po Tuszetii, górzystym regionie północno-wschodniej Gruzji (na granicy z Czeczenią i Dagestanem), zasiedlonym obecnie przez jedynie około stu osób. Pozostałością świetności tego terenu są istniejące od pól tysiąca lat kamienne baszty i zwarte, obronne osady, które dziś zamieniają się w malownicze ruiny. Kulminacyjny punkt prezentacji Anity Gurbisz stanowiło wyjście na Kazbek ( 5033,8 m n.p.m) – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu leżący na granicy Gruzji z Rosją.

Pierwsza prezentacja z cyklu Lipińskie spotkania z podróżnikami zorganizowana przez Towarzystwo „Jastrzębiec”nagrodzona został przez słuchaczy gromkimi brawami. Serdeczne podziękowania należą się tym, którzy w mroźne niedzielne popołudnie postanowili swą obecnością wesprzeć ludzi z wielką pasją. Do takich osób z pewnością należy Anita Gurbisz. Młodej podróżniczce z Lipinek dziękujemy za inicjatywę, poświęcony nam czas i trud pracy włożonej w przygotowanie ciekawej prezentacji. Życzymy kolejnych wspaniałych wypraw!

Spotkanie z podróżnikiem – Fotografowali: Wiktor Bubniak i Andrzej Gurbisz: