W październiku Lipinki odwiedziła pochodząca z Brazylii Julianny Wojcik Haluc. Julianny była w Lipinkach po raz pierwszy. Zawsze marzyła, aby zobaczyć miejsce, skąd wywodzą się korzenie jej rodziny.

Prababcia Julianny urodziła się w Lipinkach w 1857 roku. Nazywała się Agata Cionek. W latach 70-tych XIX wieku, już jako mężatka Agata Krupa, wyemigrowała do Brazylii i mieszkała w miejscowości Contenda w stanie Parana. Poniżej prezentujemy jej zdjęcie pochodzące z około 1940 roku.

Julianny urodziła się w brazylijskiej Kurytybie. Nie znała języka polskiego, ale pamięć o polskich i lipińskich korzeniach była w jej rodzinie wciąż żywa. Powodowana sentymentem kilka lat temu zapisała się do prawdopodobnie najstarszego polskiego zespołu folklorystycznego „Wisła” działającego w Kurytybie.

Trzy lata temu Julianny Wojcik Haluc poszła w swej miłości do kraju swych przodków o krok dalej. Przyjechała do Poznania i rozpoczęła tu studia, jednocześnie nauczyła się języka polskiego. Marzy o tym, żeby stworzyć w Brazylii biuro turystyczne, które w swej ofercie będzie miało wycieczki do Polski przeznaczone dla potomków polskich emigrantów.

W poznawaniu Lipinek Julianny pomagali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”. Młoda pasjonatka polskości powróci do Brazylii nie tylko z nowymi wspomnieniami, ale także ze statuetką 650-lecia Lokacji Lipinek. Otrzymała również od TPZL „Jastrzębiec” pamiątkową koszulkę Maratonu na Orientację „Kiwon”.

Wszystkich posiadających informację na temat Agaty Krupa (z domu Cionek) lub jej rodziny proszeni są o kontakt na maila: biuro@towarzystwojastrzebiec.pl. Z góry dziękujemy 🙂