Pięcioro biegaczy i czternaścioro piechurów wyruszyło w niedzielę 14 października 2012 roku spod zabytkowego kościoła w Lipinkach na wzgórze Cieklinka (Plisz) wys. 509 m. n.p.m. Uczestnikom jesiennej wyprawy towarzyszyła przepiękna, słoneczna pogoda. Marszobieg to wspólna inicjatywa ULKS Lipinki i Tomasza Świerzowskiego oraz Towarzystwa „Jastrzębiec”.

Jej cel stanowi nie tylko promowanie zdrowego stylu życia, ale również promocja walorów turystycznych Gminy Lipinki oraz integracja społeczna. Tego roku była to też okazja do uczczenia Święta Edukacji Narodowej.

Wyprawy na Plisz, a to już druga w tym roku, mają udowodnić, że miejsce to posiada niezwykłe walory turystyczne, krajobrazowe i historyczne. Poprowadzenie lokalnego szlaku turystycznego na wzgórze leżące na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego to pomysł wart realizacji, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się 650 rocznicy lokacji Lipinek.

Mogliby z niego korzystać zakochani w „nordic walkingu” mieszkańcy naszej wsi (a jest ich coraz większa grupa) lub młodzież przebywająca w Diecezjalnym Ośrodku Profilaktyki i Wychowania im. Św. Józefa w Lipinkach. Szczyt Plisza to znakomity punkt widokowy na cały Beskid Niski, znajdujący się tam ołtarz polowy i ławeczki już wykorzystywane są na klimatyczne msze święte i nabożeństwa, a dobrze zachowane linie okopów i umocnienia z I wojny światowej, są właściwie całkowicie nieznane historykom i lokalnym pasjonatom bitwy pod Gorlicami 1915 roku.

Skład jesiennej ekspedycji na Cieklinkę (Plisz):

  • pobiegli: Anna Cembrzyńska, Marcin Górka, Tomasz Markowicz, Paweł Smędowski i Bartosz Świątkowski
  • pomaszerowali: Krystyna Babiś, Małgorzata Dziedzic, Patrycja Dziedzic, Anna Frączek, Halina Knapik, Beata Kosińska, Jacek Kosiński, Mateusz Kosiński, Anna Kosztyła, Bronisława Mika, Henryk Opałka, Maria Sikora, Aleksander Szary i Maria Szary

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy za mozolne przecieranie szlaku na Plisz, jak brzmi „lipińska” nazwa Cieklinki. Do zobaczenia na wiosnę!