W niedzielę 1 listopada, w godz. 8.00-16.00 odbędzie się na obu cmentarzach w Lipinkach IV Kwesta Listopadowa na rzecz remontu zabytkowej Kaplicy Straszewskich. Zbiórkę publiczną do puszek organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” we współpracy z Parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Lipinkach.

W latach 2012-2014 kwesta prowadzona była na podstawie decyzji Starosty Gorlickiego nr OR.5311.3.2012 z dn. 11 lipca 2012 roku. Podczas trzech kolejnych zbiórek organizowanych zawsze 1 listopada udało się zebrać 17 092, 16 zł. Ze środków tych w ubiegłym roku wydano 7 000,00 zł na przygotowanie projektu remontu Kaplicy Straszewskich wraz z kosztorysem i stosowną dokumentacją. Pozostała kwota w wysokości 10 092,16 zł gromadzona jest na koncie bankowym Towarzystwa „Jastrzębiec” jako przyszły wkład własny konieczny do pozyskania środków zewnętrznych na renowację zabytku.

Zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców Lipinek i okolicznych miejscowości, a także wszystkich, którym bliska jest Ziemia Lipińska, o wsparcie IV Kwesty Listopadowej datkiem pochodzącym z serca. Wspólnie możemy doprowadzić do odbudowy kaplicy na starym cmentarzu, gdzie pochowana jest hrabina Jadwiga Straszewska, pionierka przemysłu naftowego, dziedziczka Lipinek i opiekunka włościan, która żyła w latach 1826-1903. Kaplica wiąże się również z postacią Ludwika Miętty-Mikołajewicza, powstańca styczniowego, dowódcy jazdy, który walczył m.in. pod Sosnowcem i w bitwie o Miechów – pochowany został obok kaplicy, a wewnątrz zabytkowej budowli znajduje się poświęcone mu epitafium.

W ostatnich dniach ukazał się staraniem Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie gra planszowa inspirowana historią dziewiętnastowiecznych pionierów przemysłu naftowego z Galicji. Nosi ona nazwę Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota. Jedyną kobietą, w którą mogą się wcielić gracze, jest… hrabina Jadwiga Straszewska. Na stronie MIK w notce poświęconej tej niezwykłej kobiecie możemy przeczytać: „W Lipinkach wykopano i wywiercono ponad 650 szybów, które łącznie dały ponad 500 tysięcy ton ropy. Matką tego sukcesu była dziedziczka, która jako 24-latka postanowiła skorzystać z szansy, jaką dawał rozpoczynający się na ziemiach polskich boom naftowy. (…) Całe życie spędziła w Lipinkach na Ziemi Gorlickiej i tu, w rodowej kaplicy, spoczęła”. To właśnie o tę rodowa kaplicę toczy się nasza gra!

Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną zapisać się w historii Lipinek staraniem o uratowanie Kaplicy Straszewskich dla przyszłych pokoleń. 1 listopada 2015 roku potrzebni będą kwestarze, którzy poświęcą swój czas dla sławnej hrabiny z Lipinek i staną z puszkami na naszych cmentarzach. Do tej pory w trzech Kwestach Listopadowych wzięło udział 28 wolontariuszy (w tym 21 członków Towarzystwa „Jastrzębiec”). Ty także możesz dołączyć do tego grona.

Na zgłoszenia czekamy pod nr tel. 600 605 588 lub mailowo: popielarz@elipinki.pl.

Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich zgodnie z nowymi przepisami została zarejestrowana na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – nr 2015/3996/OR – LINK