W czwartek 5 maja 2016 roku Lipinki odwiedzili przedstawiciele rodziny Gondek z Brazylii. Ich przodkowie wyemigrowali z Lipinek na początku XX wieku. W poszukiwaniach korzeni pomagało im Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”, które wśród swych zadań ma między innymi współpracę z Polonią i Polakami za granicą.

Brazylijska gałąź rodziny Gondek zamieszkuje w ponadstutysięcznym mieście Araucaria w stanie Parana. Nazwa tego miasta założonego w 1890 roku wzięła się od gatunku drzew iglastych, z których pierwsi osadnicy budowali swe domy. Nestor rodu Mario Jose Gondek prowadzi prowadzi „Dom Rolnika” i zajmuje się handlem artykułami rolniczymi. To jego druga wizyta w Polsce, którą odwiedził dwanaście lat temu.

Goście z Brazylii podczas swego pobytu w Lipinkach zwiedzili sanktuarium maryjne, gdzie zachwycili się cudowną figurą Matki Bożej Lipińskiej, centrum miejscowości z zabytkowym parkiem i dworem Byszewskich, barokowy kościół wraz z otoczeniem oraz stary cmentarz z Kaplicą Straszewskich. Wizyta na cmentarzu była dla nich wielkim przeżyciem, ponieważ na nagrobkach znajdowali nazwiska, których nie brakuje w Araucarii.

Na zakończenie krótkiej, ale bardzo treściwej wizyty w miejscu, skąd pochodzą ich przodkowie, Brazylijczycy z lipińskimi korzeniami podziękowali Towarzystwu „Jastrzębiec” za pomoc w poznaniu historii i teraźniejszości Lipinek i zadeklarowali, że jeszcze tu powrócą.