Już po raz drugi Towarzystwo „Jastrzębiec” zorganizowało Otwarte Amatorskie Mistrzostwa Szachowe Ziemi Lipińskiej. W sobotę 22 grudnia w Domu Wiejskim w Lipinkach zmierzyło się 35 pasjonatów tej królewskiej gry, walcząc o atrakcyjne nagrody i satysfakcję.

W kategorii otwartej pierwsze miejsce zajął Sławomir Dobek, który w dziewięciu rundach zwyciężył osiem razy i raz zremisował. Wśród juniorów do lat 15 najlepiej radził sobie przy szachownicy Krzysztof Żarnowski, natomiast w kategorii juniorów do lat 10 wygrał Kacper Haluch. Wszyscy reprezentowali Gorlicki Klub Szachowy „Kornuty”. A oto wyniki:

KATEGORIA OTWARTA:
1. Sławomir Dobek (GKSz „Kornuty”) – 8,5 pkt
2. Teofil Zima (GKSz „Kornuty”) – 7,5 pkt
3. Marcin Kosiba (Biecz) – 7 pkt

JUNIORZY DO LAT 15:
1. Krzysztof Żarnowski (GKSz „Kornuty”) – 6,5 pkt
2. Łukasz Ruttar (GKSz „Kornuty”) – 6 pkt
3. Paweł Lenard (Gimn. Strzeszyn) – 5 pkt

JUNIORZY DO LAT 10:
1. Kacper Haluch (GKSz „Kornuty”) – 5 pkt
2. Mateusz Zieliński (GKSz „Kornuty”) – 5 pkt
3. Mateusz Krężołek (GKSz „Kornuty”) – 5 pkt

W II Otwartych Amatorskich Mistrzostwach Szachowych Ziemi Lipińskiej wzięło udział 11 reprezentantów Gminy Lipinki. Wśród seniorów zwyciężył Krzysztof Kusiak z Lipinek, w kategorii juniorów starszych już po raz drugi najlepszy okazał się Bogumił Karp z Wójtowej, natomiast w kategorii do lat 10 wystartowało tylko dwóch zawodników i lepszy okazał się Mateusz Mika z Lipinek.

W tym roku turniej szachowy odbył się pod specjalnym patronatem Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś oraz Wójta Gminy Lipinki Czesława Rakoczego. Honorowi patroni zaszczycili swą obecnością zawody – Pani Poseł uczestniczyła w oficjalnym otwarciu mistrzostw, natomiast Wójt Gminy Lipinki wziął udział w rozdaniu nagród, pucharów i dyplomów. Za życzliwe wsparcie, obecność i ufundowanie nagród serdecznie dziękujemy.

Podziękowania składamy również pozostałym sponsorom II Otwartych Amatorskich Mistrzostwach Szachowych Ziemi Lipińskiej. W tym szacownym gronie znaleźli się:
Firma Ogniwo z Biecza – producent kotłów c.o.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Lipinek
Piekarnia Pyszotka Małgorzata Kokoczka z Lipinek
Tartak Sławomira Cieśli – Lipinki
Towarzystwo „Jastrzębiec”
Firma „Kozbud” Krzysztof Kozioł – Lipinki

Wszystkim dobroczyńcom bardzo gorąco dziękujemy i polecamy się na przyszły rok.

Żaden z szachistów nie opuścił turnieju z pustymi rękami. Rozdano trzy komplety pucharów oraz sześć kompletów nagród – dla zwycięzców w ogólnej klasyfikacji wszystkich trzech kategorii oraz analogicznie dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach reprezentujących Ziemię Lipińską. Dla tych ostatnich przygotowane zostały także pamiątkowe statuetki. Wśród nagród znalazły się odtwarzacze MP3 i MP4, szachy elektroniczne, słuchawki, książki szachowe oraz liczne drobiazgi (notesy, długopisy, mapki, foldery, itp.). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

Za całą organizację mistrzostw od strony technicznej i sportowej oraz sędziowanie odpowiedzialny był pan Piotr Kretowicz z Gorlickiego Klubu Szachowego „Kornuty” i jak zwykle czynił to z wielkim profesjonalizmem. Turniej obsługiwali członkowie Towarzystwa „Jastrzębiec”: Jan Ślusarz, Krystyna Babiś, Wiktor Bubniak i piszący te słowa. Serdecznie im dziękuję za poświęcenie całej przedświątecznej soboty. Podziękowania należą się również pani Sołtys Czesławie Jurusik, która udostępniła nam lokal i zadbała, aby służył jak najlepiej.

Otwarte Amatorskie Mistrzostwa Szachowe Ziemi Lipińskiej zyskują powoli odpowiednią rangę i wchodzą do kalendarza sportowych imprez powiatu gorlickiego. Martwi nieco fakt, że grupa szachistów z Gminy Lipinki nie była zbyt duża. To jednak dopiero początek budowania odpowiedniej atmosfery i tworzenia lipińskiego środowiska szachowego. Proces ten potrwa zapewne długo, ale biorąc pod uwagę determinację pomysłodawców turnieju szachowego, Krzysztofa Kusiaka i Jacka Tyrtani, ma szansę na pozytywne zakończenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii autorstwa Wiktora Bubniaka: www.wiktorbubniak.pl
Dodana zostanie jeszcze PEŁNA KLASYFIKACJA