Pozyskany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” piaskowiec trafił na stary cmentarz w Lipinkach, gdzie czekał będzie na decyzje Zarządu i środki finansowe.

Półtora kubika piaskowca to pozostałości ogrodzenia przy dworze w Cieklinie, gdzie obecnie znajduje się placówka Magurskiego Parku Narodowego. Ponad 100-letni piaskowiec po oczyszczeniu i zakonserwowaniu może posłużyć do renowacji nagrobków na starym cmentarzu. Jednym z pomysłów na jego wykorzystanie jest odnowienie grobu powstańca styczniowego Ludwika Miętty-Mikołajewicza.

Przypomnijmy, że 17 lutego 2023 roku mija 160 lat od słynnej bitwy o Miechów, w której spoczywający na lipińskim cmentarzu Miętta-Mikołajewicz jako dowódca powstańczej jazdy zasłynął brawurową szarżą na walczące na miechowskim rynku rosyjskie roty. Czy uda się zbudowanie czegoś w rodzaju obelisku upamiętniającego naszego powstańca styczniowego. Wszystko zależy od możliwości finansowych.

Zarząd Towarzystwa „Jastrzębiec” serdecznie dziękuję firmie MARKET SZETELA – ŁUKASZ SZETELA za okazaną pomoc i promocyjną cenę za usługę przewiezienia trzech ton piaskowca z Cieklina do Lipinek. Dobrze, że są jeszcze w Lipinkach przedsiębiorcy, którzy nie odmawiają pomocy.