Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” zlecił wykonanie projektu architektonicznego remontu Kaplicy Straszewskich na starym cmentarzu w Lipinkach. Projekt gotowy będzie w połowie października.

Projekt Kaplicy Straszewskich to kolejny etap starań podjętych przez Towarzystwo „Jastrzębiec” wspólnie z Parafią Lipinki zmierzających do uratowania tego cennego zabytku przed całkowitym zniszczeniem. To również jeden z najważniejszych punktów planu uporządkowania przestrzeni starego cmentarza w Lipinkach. W 2013 roku udało się doprowadzić do wpisania kaplicy do rejestru zabytków Małopolski. Teraz przyszedł czas na projekt, bez którego nie można składać wniosków o dofinansowanie prac remontowych.

Niezbędną dokumentacje wykona Biuro Architektoniczne „Tectum” Grzegorza Bajorka z Gorlic. Biuro ma wielkie doświadczenie w tego typu pracach, a na swoim koncie zaprojektowanie remontu kilkunastu obiektów zabytkowych, m.in. kościołów w Jaśle, Bieczu, Osobnicy, Lesku, Brzyskach. Firma „Tectum” opracowała również projekt renowacji i konserwacji zabytkowego kościoła w Lipinkach oraz kaplice cmentarne w Jaśle i Nowym Żmigrodzie. Tutaj można obejrzeć niektóre realizacje: TECTUM ARCHITECTS.

Koszt wykonania prac projektowych zamknie się w kwocie 7 tys. złotych. Dokumentacja projektowa remontu Kaplicy Straszewskich na starym cmentarzu w Lipinkach obejmie przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego, programu prac konserwatorskich oraz kosztorys inwestorski. Na przełomie sierpnia i września odbyły się już dwie wizje lokalne Kaplicy Straszewskich, które z ramienia Towarzystwa „Jastrzębiec” nadzorowali Jan Ślusarz i Piotr Popielarz.

Gotowy projekt zaprezentujemy jeszcze przed III Kwestą Listopadową przeprowadzoną na obu lipińskich cmentarzach, która planowana jest tradycyjnie na 1 listopada. Już dzisiaj zapraszam w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec” wszystkich chętnych do poświęcenia swego czasu i wsparcia tej inicjatywy. Będziemy potrzebować wielu kwestarzy. Liczymy, że tym razem uda się zebrać rekordową sumę.