W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. Składka na tacę na wszystkich mszach świętych w ten dzień przeznaczona zostanie na koszenie i porządkowanie starego cmentarza w Lipinkach.

Doprowadzenie starego cmentarza do takiego stanu, aby nie trzeba było się wstydzić za miejsce pochówku naszych przodków, to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiło sobie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”. W porozumieniu z ks. prob. Wacławem Śliwą zamierzamy w tym roku kontynuować prace nad przywróceniem staremu cmentarzowi godnego wyglądu.

Najważniejsze zadania to stopniowe usuwanie i wywożenie hałd śmieci zalegających jeszcze wschodnie i północne granice cmentarza, sukcesywne odkrzaczanie i wyrównywanie terenu, pielęgnacja lub wycięcie starych drzew zagrażających ludziom, zwiększenie liczy kontenerów na śmieci, a w przyszłości wytyczenie i poprowadzenie utwardzonych ścieżek.

To, co uda się zrobić w tym roku, zależy w dużej mierze od Waszej hojności. Wszystkie te prace generują koszty, które musimy ponieść solidarnie. Pamiętajmy, że niedługo zakończy się remont „starej plebanii”, który przebiega bardzo sprawnie. Powstały tam nowoczesny ośrodek rekolekcyjny i pielgrzymkowy będzie tętnił życiem. Nie pozwólmy, aby dla tysięcy ludzi przyjeżdżających do Lipinek, wizytówką naszej miejscowości był znajdujący się na drodze ze starego do nowego kościoła śmietnik na cmentarzu.

W imieniu Towarzystwa „Jastrzębiec” apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w tym dziele. W Środę Popielcową liczymy na hojne datki na tacę, a już na wiosnę w osobiste włączenie się w prace, które zamierzamy prowadzić na starym cmentarzu w Lipinkach. Przypomnijmy, że podczas składki w Dzień Zaduszny udało się zebrać 900 zł na porządkowanie i koszenie tej nekropolii. Pieniądze te czekają na wykorzystanie w tym roku, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Stary cmentarz w Lipinkach czeka na Waszą hojność!

Msze święte w Środę Popielcową odbędą się o godz. 7.00, 11.00 i 16:30 z Nowenną do Matki Bożej Lipińskiej. o 16.00 Godzinki. Wszystkie msze święte z obrzędem posypania głów popiołem.