W sobotę 8 października 2022 roku po raz szósty odbył się Maraton na Orientację KIWON organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”. Na starcie w Lipinkach i… Czermnej stanęło 129 śmiałków. Mieli do pokonania dwie trasy: o długości ok. 50km i 20km.

W tym roku organizatorzy „Kiwona” wprowadzili zaskakująca innowację. Zawodnicy, którzy zdecydowali się zmierzyć z krótszą trasą TP20 wystartowali spod hali sportowej w Lipinkach. Natomiast fascynaci biegów na orientację mierzący się z dłuższą trasą TP50 rozpoczęli swoje zmagania z Czermnej leżącej ok. 25 km w linii prostej od Lipinek. Na miejsce startu dowiezieni zostali specjalnie wynajętymi autokarami. Oczywiście, dla obu grup miejscem docelowym były Lipinki, gdzie zlokalizowana została meta.

Dłuższą trasę TP50 wśród kobiet najszybciej pokonała Marzena Janerka z Chorzowa, której „zaliczenie” 18 punktów kontrolnych i dotarcie do mety zajęło 7 godz. 59 minut. Druga dobiegła do bazy ubiegłoroczna triumfatorka Anna Hoduń z Krakowa, która do liderki straciła jedynie 3 minuty. Trzecie miejsce zdobyła, podobnie jak w roku 2021, reprezentująca Warszawę Anna Sejbuk – triumfatorka z 2020 roku.

W kategorii panów na dystansie 50 km po zażartej walce zwyciężył Marcin Sontowski z Gdańska. Wymagającą trasę pokonał w 6 godz. i 28 minut. Drugi był Michał Jędroszkowiak reprezentujący Książ Wielkopolski, któremu pokonanie trasy z Czermnej zajęło 6 godz. i 35 minut., również krakowianin. Trzecie miejsce zdobył Mariusz Opioła z Brzeska, który linię mety przekroczył ledwie 10 minut po Sontowskim. Tegoroczny brązowy medalista rok temu sięgnął po srebro.

Na dystansie TP20 w kategorii kobiet triumfowały ex aequo Justyna Frączek i Joanna Jachym-Drewniak, uzyskując czas 2 godz. 24 minuty. Obie panie przyjechały do Lipinek z Krakowa. Po brązowe medale na linii mety zameldowały się, również ex aequo, Joanna Kosińska i Agnieszka Kosińska – obie zawodniczki reprezentowały Wójtową, czyli Ziemię Lipińską. Nasze biegaczki na orientację straciły do liderek jedynie 8 minut, a więc sensacja wisiała na włosku. Może w przyszłym roku złoto zostanie w gminie Lipinki…

Wśród mężczyzn na krótszej trasie zdecydowanie zwyciężył Piotr Ryskalok z Jaworzna, który dystans ok. 20 km (7 punktów kontrolnych) przebiegł w 1 godz. 54 minuty. Drugi na halę sportową w Lipinkach wbiegł Wojciech Robak z Bochni (2 godz. 16 minut), a brąz wywalczył z czasem gorszym zaledwie o 8 minut Artur Moroń z Chorzowa.

VI Maraton na Orientację KIWON przeszedł już do historii, a w tym miejscu wymienić należy tych, bez których impreza ta nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu. Na samym początku podziękowania dla pomysłodawców i głównodowodzących Kiwonem, czyli Anity i Tomasza Dudów. Gorące podziękowania dla władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Lipinki Czesławem Rakoczym za od lat wielką życzliwość i wsparcie w organizacji maratonu na orientację. Za życzliwą pomoc i patronat honorowy organizatorzy wdzięczni są Poseł na Sejm RP Barbarze Bartuś. Dziękujemy Dyrektor SP w Lipinkach Małgorzacie Mice za udostępnienie hali sportowej. Dziękujemy również pozostałym członkom TPZL „Jastrzębiec” zaangażowanym w pracę na rzecz VI Maratonu na Orientację Kiwon, a także wolontariuszom niewymienionym tu z nazwiska.

Dziękujemy licznym sponsorom, wśród których warto wymienić najwierniejszego (wszystkie edycje), jakim jest Browar PILSVAR z Grybowa – producent regionalnego złotego trunku. Wsparł nas również Sklep Sezamek Sylwia Bubniak z Lipinek, fundując dla naszych zawodników owoce. Gorące podziękowania dla Nadleśnictwa Kołaczyce za przekazanie gadżetów uczestnikom VI Maratonu na Orientację KIWON oraz dla Magurskiego Parku Narodowego – albumy dla zwycięzców.

VI Maraton na Orientację Kiwon zorganizowano przy wsparciu finansowym darowizną Fundacji PGE

Do zobaczenia za rok!