We wtorek 1 listopada 2016 roku, w godz. 8.00-16.00 odbędzie się na obu cmentarzach w Lipinkach V Kwesta Listopadowa na rzecz remontu zabytkowej Kaplicy Straszewskich. Zbiórkę publiczną do puszek organizuje TPZL „Jastrzębiec” we współpracy z Parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Lipinkach.

Podczas poprzednich czterech kolejnych zbiórek organizowanych zawsze 1 listopada udało się zebrać 22 856, 89 zł. Ze środków tych w 2014 roku wydano 7 000,00 zł na przygotowanie projektu remontu Kaplicy Straszewskich wraz z kosztorysem i stosowną dokumentacją. Pozostała kwota w wysokości 15 856,89 zł gromadzona jest na koncie bankowym Towarzystwa „Jastrzębiec” jako przyszły wkład własny konieczny do pozyskania środków zewnętrznych na renowację zabytku.

Zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców Lipinek i okolicznych miejscowości, a także wszystkich, którym bliska jest Ziemia Lipińska, o wsparcie V Kwesty Listopadowej datkiem pochodzącym z serca. Wspólnie możemy doprowadzić do odbudowy kaplicy na starym cmentarzu, gdzie pochowana jest hrabina Jadwiga Straszewska, pionierka przemysłu naftowego, dziedziczka Lipinek i opiekunka włościan, która żyła w latach 1826-1903. Kaplica wiąże się również z postacią Ludwika Miętty-Mikołajewicza, powstańca styczniowego, dowódcy jazdy, który walczył m.in. pod Sosnowcem i w bitwie o Miechów – pochowany został obok kaplicy, a wewnątrz zabytkowej budowli znajduje się poświęcone mu epitafium.

Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną zapisać się w historii Lipinek staraniem o uratowanie Kaplicy Straszewskich dla przyszłych pokoleń. Nadal potrzebni są kwestarze, którzy poświęcą swój czas dla sławnej hrabiny z Lipinek i staną z puszkami na naszych cmentarzach. Do tej pory w trzech Kwestach Listopadowych wzięło udział 32 wolontariuszy (w tym 22 członków Towarzystwa „Jastrzębiec”). Ty także możesz dołączyć do tego grona.

Na zgłoszenia czekamy pod nr tel. 600 605 588 lub mailowo: popielarz@elipinki.pl.

Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich zgodnie z nowymi przepisami została zarejestrowana na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – nr 2015/3996/OR – LINK