W sobotę 10 października wystartuje, tym razem z bazy w Wójtowej, IV Maraton na Orientację „Kiwon”. Impreza organizowana przez lipińskie Towarzystwo „Jastrzębiec” od czterech lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na półtora miesiąca przed startem swój udział w tej imprezie zgłosiło już 53 zawodników z całej Polski.

Maraton na orientację KIWON stanowi przykład imprezy na orientację. Trasa biegu nie jest ściśle określona, na mapie znajdują się jedynie oznaczenia punktów kontrolnych. Uczestnicy według własnego uznania pokonują odcinki terenowe pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi, wybierając najbardziej optymalny w ich ocenie wariant trasy.

Kierownik maratonu Anita Duda i sędzia główny Tomasz Duda przygotowali tradycyjnie dwie trasy dla uczestników KIWONA. Trasa krótsza (TP20) to dystans 20 km, który należy pokonać w 6 godzin. Natomiast na przebiegnięcie dłuższej trasy 50 km (TP50) uczestnicy maratonu mają 12 godzin. Długość trasy mierzona jest według wariantów optymalnych i może różnić się +/- 10% w zależności od przyjętego wariantu przebiegu trasy oraz umiejętności nawigacyjnych.

W ubiegłym roku III Maraton na Orientację KIWON ukończyło 95 zawodników.  Na koronnym dystansie 50km triumfował wśród mężczyzn Piotr Leja z Zakopanego, który pokonał trasę w czasie 6 godz. 53 min. W kategorii kobiet zwyciężyła Joanna Jachtym z Krakowa z czasem 8 godz. 22 min. Na dystansie 20km z odnalezieniem punktów kontrolnych najlepiej i najszybciej poradzili sobie Marcin Górka z Krygu i Iza Osyszko z Kobyla (pow. bocheński), oboje z czasem 2 godz. 25 min. Na podium TP50 znalazła się jeszcze Anna Samborska (Lipinki), która z czasem 10 godz. 47 min zajęła 3. miejsce.

Program zawodów

10 października 2020 (sobota)

  • od 5:00- 7:00 rejestracja uczestników, wydawanie kart startowych;
  • 7:10 odprawa techniczna trasy TP50, wydanie map;
  • 07:30 start trasy pieszej TP50,
  • 08:30 odprawa techniczna trasy TP20, wydawanie map;
  • 09:00 start trasy TP20;
  • 10:00 – 20:00 przyjmowanie uczestników na mecie Maratonu;
  • 18:00 zamknięcie trasy TP20;
  • 19:00 dekoracja zwycięzców trasy TP20;
  • 19:30 zamknięcie trasy TP50;
  • 20:00 dekoracja zwycięzców trasy TP50

W tegorocznej edycji lista startowa zapełnia się szybko, także zawodnikami z gminy Lipinki i powiatu gorlickiego. Wśród nich znajdują się m.in. Prezes ULKS Lipinki Bartosz Świątkowski, radny itrener ULKS Lipinki Tomasz Świerzowski czy zdobywczyni brązowego medalu w zeszłym roku – niezawodna Anna Samborska. Czekamy na resztę pasjonatów biegania z Lipinek i okolic. Pamiętajmy, że do 31 sierpnia obowiązuje obniżona opłata startowa, a mieszkańcy powiatu gorlickiego i jasielskiego otrzymują dodatkowy rabat.

Pełny regulamin zawodów oraz informacje na temat opłat startowych znajdziecie tutaj: IV MARATON NA ORIENTACJĘ KIWON 2020